Výstava pod názvom Sibylle Bergemann: Fotografie predstavuje kompletné dielo jednej z najvýznamnejších nemeckých fotografiek posledných desaťročí na medzinárodnej úrovni. Fotografie ohúria svojou rôznorodosťou – móda, reportáž, esej, krajina, mesto a portrét.

Sibylle Bergemann (1941–2010) se najskôr preslávila ako fotografka módy. Byla však ale aj vynikajúcou predstaviteľkou fotografickej eseje a vnímavou pozorovateľkou. Bergemann pracovala sériovo, ale dlhšiu dobu uchovávala aj jednotlivé témy a fotografické poznámky. Po prevrate sa Sibylle Bergemann stala spoluzakladateľkou agentúry Ostkreuz a členkou berlínskej Akadémie umení (Akademie der Künste).

Významnú úlohu zohrával v diele Sibylle Bergemann spoločenský kontext. Jej fotografie sú ovplyvnené kritickým vysporiadavaním sa s Nemeckou demokratickou republikou. Fotografia nie je len obraz, ale podáva aj vysvetlenie reality. Interpretuje ju a zaujíma postoj. Fotografické obrazy se stávajú symbolom, reflektujú príbehy a pohrávajú sa s túžbou pozorovateľa.

Výstavu pripravil Inštitút pre zahraničné vzľahy (Institut für Auslandsbeziehungen e. V., ifa) v Štuttgarte v spolupráci s berlínskou Akadémiou umení (Akademie der Künste) a berlínskou fotografickou agentúrou Ostkreuz (Ostkreuz – Agentur der Fotografen).

Kurátor: Ursula Zeller, v spolupráci so Sibylle Bergemann

Vstupné 2 EUR.

Trvanie výstavy: 1. – 30. novembra 2019 v Pistoriho Paláci

Pistoriho Palác

Foto: Sibylle Bergemann/Institut für Auslandsbeziehungen Stuttgart

Leave a comment