Shopping Cart 0 items - 0,00€ 0
Shopping Cart 0 items - 0,00€ 0

Kontroverzné stavby českého architekta sú roztrúsené po celom svete

Väčšina z nás, čo sa aspoň trošku zaujíma o architektúru zrejme pozná mená ako Le Corbusier alebo Zaha Hadid,  no zrejme by vám meno Jan Kaplický v kategórii „svetových architektov“ možno nenapadlo. Je to o to väčšia pocta aj pre nás, že pochádzal zo susedného Česka. Pôvodne rodák z Prahy, no v roku 1968 emigroval do Veľkej Británie, kde sa usadil a jeho život začal naberať na obrátkach.

Pracoval naozaj v najrenomovanejších firmách tej doby, a síce Denys Lasdun & Partners, Piano & Rogers Architects a Foster Associates. Získal množstvo ocenení, medzi ktoré patrí aj to najprestižnejšie britské ocenenie za architektúru, Stirlingovu cenu.

Jeho štýl bol naozaj jedinečný. Z jeho dielne vyšli rôzne projekty, ktoré vyzerali ako z budúcnosti. Môžeme povedať, že sa jedna o high-tech a futurizmus. Jedinečný nebol len jeho štýl, ale aj on samotný. Lepšie slovo by možno bolo, že bol svojský. A to do konca svojho života.

Bol často-krát nekompromisný, tvrdý, nemal vôbec záujem zapáčiť sa verejnosti ani tým, čo rozhodovali o veľkých projektoch, čo je pre architekta celkom zvláštna vlastnosť.

To, že bol naozaj vo svojom obore elita svedčí aj fakt, že jeho práce boli predstavené na 80-tich výstavách po celom svete a za posledných 25 rokov fungovania získal v Británii až 47 ocenení, vrátane druhej ceny za Národnú knižnicu v Paríži, či prvú ceny za Royal Academy of Arts za Stonehange Visitors Centre.

Jeho víťazný návrh na Národní knihovnu v Prahe alebo aj „blob“, vyvoláva diskusie až dodnes. Podotýkame, že sa táto stavba nikdy nezrealizovala, aj keď firma Jana Kaplického Future Systems súťaž vyhrala.  O jeho osobe bolo takisto napísaných 13 kníh, čo je úctyhodné číslo. Okrem architektúry sa venoval aj grafickému dizajnu, móde, či návrhom nábytku.

Sme veľmi radi, že sme vám mohli aspoň takýmto spôsobom priblížiť svetovú ikonu v architektúre, ktorá pochádza zo susedného Česka, aj keď sa na domácej scéne uznania nikdy nedočkal.

Peknou spomienkou na tohto velikána je Nadační fond Kaplicky Centre, ktorý podporuje a propaguje architektúru a moderné umenie s filozofiou a prístupom celej rodiny Kaplických, o ktorých sa dočítate, ak vás tento príbeh zaujal aj na oficiálnych stránkach  Kaplicky Centre.

„Architektura není jen mé povolání, je to také má láska.“ Jan Kaplický 

Leave a comment