Shopping Cart 0 items - 0,00€ 0
Shopping Cart 0 items - 0,00€ 0

Ray Demski odhaľuje brutálne dobrodružstvo boxerov z Bukomu

Ray vyrastal v Skalistých horách Kanady, obklopený prírodou, vďaka čomu má rád pohyb vonku. Vášeň pre pohyb bola znásobená skutočnosťou, že od 14 rokov strávil sedem rokov na ceste okolo sveta na plachetnici dlhej 13,5 m. V tomto čase si Ray zaobstaral svoj prvý fotoaparát, s ktorým začal  dokumentovať rôznych ľudí a krajiny okolo seba a súčasne začal rozvíjať aj svoje atletické schopnosti. V roku 2007, po precestovaní 40 krajín a po takmer siedmich rokoch sa jeho zanietenie pre fotografovanie stalo pre neho prácou na plný úväzok. Ray sa špecializuje na fotografovanie akčných a dobrodružných scén a s využitím vlastných atletických schopností hľadá nové uhly a miesta pohľadu.

Jeho najnovší fotografický projekt skúma záhadu Bukomu, malej ghanskej prímestskej štvrti, ktorá dala svetu tých najlepších boxerov. Vybavený fotoaparátom D850 a objektívmi NIKKOR sa rozhodol zachytiť tréningový proces boxerov a ich premenu z miestnych detí na nastupujúce legendy celosvetovej športovej arény. Napriek značne obmedzenému priestoru aj prostriedkom dala táto komunita svetu výnimočný počet majstrov sveta v boxe. Mnoho jej členov si nemôže dovoliť vzdelanie, čo často v daných, značne limitovaných podmienkach vedie ku kariére rybára, robotníka alebo boxera. Vďaka viac než 30 rôznym boxerským telocvičniam v komunite a štatútu slávy, ktorý sa s týmto športom spája, sa boxerský šampión stáva v Bukome automaticky celebritou.

Raya, akčného a športového fotografa, ktorý v mladosti boxoval, Bukom vždy priťahoval: „O tejto štvrti som počul už dávno. Obostieralo ju toľko záhad. Ako mohlo tak malé miesto, relatívne izolované od globálnej boxerskej scény, vyprodukovať toľko skvelých zápasníkov? Chcel som tento príbeh vyrozprávať originálnym spôsobom, povýšiť týchto boxerov na hrdinov, presne vystihnúť, ako miestna komunita týchto športovcov vníma, a zaistiť im zaslúženú pozornosť.“

Ray strávil mesiace, aby si projekt s predstihom naštudoval, kontaktoval miestne organizácie v srdci boxerskej scény, ako je  Bukom Boxing News  a športového novinára Sammyho Heywooda Okineho, ktorý mu pomohol pustiť sa bez otáľania do práce v Bukome. Čo začalo ako športová fotografia, sa rýchlo stalo niečím väčším – širším spoločenským projektom, v ktorom Ray stretol viac než 40 miestnych ľudí denne. Ray sa nakoniec zameral na sedem rôznych telocviční a boxerov, ktorí v nich trénovali.

„Do Ghany som prišiel so zámerom zachytiť príbeh športovej akcie a odchádzam s niečím oveľa hlbším – s príbehom malej mestskej komunity, ktorá vyprodukovala a naďalej bude produkovať športovcov, ktorí patria medzi najlepších na svete. Túto komunitu definuje jej vášeň pre box ako šport,“ hovorí Ray Demski. Jeho snímky sa zameriavajú na veľa jednotlivcov vrátane Charlesa Quarteyho – hlavného trénera telocvične bez strechy, ktorá okrem tréningového priestoru poskytuje domov niekoľkým deťom, ktoré v nej trénujú. Quartey im tiež platí jedlo a vzdelanie. Medzi ďalšie objekty záujmu patrí Bastie Samir, ktorého tréningový režim zahŕňa tréning so štyrmi ďalšími boxermi, ktorí sa ho súčasne pokúšajú zasiahnuť, Emmanuel Tagoe, majster sveta v ľahkej váhe organizácie IBO, a Bukom Banku, známy boxer a miestna osobnosť, ktorej tréningy sprevádzajú masy povzbudzujúcich fanúšikov.

Ray Demski je súčasťou programu európskych vyslancov spoločnosti Nikon, ktorý  pozostáva z talentovaných a vplyvných vizuálnych umelcov využívajúcich  najmodernejšie technológie a prehľad o aktuálnych spoločenských trendoch na zobrazenie aktuálnej doby. Spoločnosť Nikon vyzvala Raya, aby uskutočnil svoj vysnený fotografický projekt na základe jeho všeobecného uznania ako akčného a dobrodružného fotografa. Viac informácií o projekte nájdete na stránke    www.nikon.sk

                                                                                                                                                                                                                                  zdroj: www.ephoto.sk

Leave a comment