„Koncert proti násiliu je spontánny prejav nesúhlasu nás – umelcov a organizátorov kultúrnych podujatí. Neorganizujeme protest – náš nesúhlas vyjadríme umením – hudbou.
Pozývame všetkých ľudí, ktorí si želajú bezpečné mesto, aby sme sa spolu postavili za tento cieľ“Po rekordnom ročníku 2018, kedy na fasáde hotela Kyjev vzniklo najväčšie street artové dielo v strednej Európe sa organizátori zamerali na malé objekty veľkého významu. Už druhý rok pokračuje úspešná spolupráca so ZSE, ktorá umožňuje street artovým umelcom využívať rozvodné skrine v uliciach Starého mesta ako plochy na svoje diela. Street art sa tak dostáva aj do historických lokalít a nevyhnutné technické zariadenia dostávajú svoj umelecký šat.

„Dlhšie sme rokovali o vhodnej lokalite pre tento ročník. Chceli sme nadviazať na miesta, na ktorých sme tvorili v posledných rokoch (Hotel Kyjev, Street Art Gallery Kamenné námestie a Street Art Gallery Jakubovo námestie). Nakoniec padlo rozhodnutie na Poštovú a Obchodnú ulicu… a práve tá Obchodná v nás prebudila ďalší rozmer. Všetci sme si všimli, že za posledné týždne a mesiace získala veľmi zlé renomé. V súčasnosti je známa ako epicentrum násilia v bratislavských uliciach.“ konštatuje riaditeľ festivalu Tomáš Lukačka.

„Doteraz festival nikdy nemal konkrétnu tému – okrem street artu samotného. Tento rok by sme však radi využili túto príležitosť a upozornili na problém násilia. V tých istých uliciach, v ktorých už 10 rokov tvoríme umelecké diela, sa dnes dejú veci, voči ktorým nemôžeme ostať ľahostajní. Takúto vlnu násilností si nepamätám za posledných 15 rokov, čo v Bratislave žijem. Netýka sa to len Bratislavy, čoraz častejšie je zjavné, že ide o širší možno až globálny problém. Ľudia dnes žijú v strese, naháňajú sa, sú podráždení a potom sú ochotní si skočiť do vlasov aj kvôli jednému pohľadu, či zle zaparkovanému autu. Je to v nás, ale musíme zaradiť spiatočku, trochu sa ukludniť a zamyslieť. Násilie nič nerieši. Aj preto je témou aktuálneho ročníka BSAF odkaz „Umenie proti násiliu“. Výtvarníkom nezadávame konkrétne témy, len tematický okruh. Kreatívna sloboda pre nás ostáva dôležitá“ hovorí umelecký riaditeľ BSAF Renaud Devaliere.

Pozvanie tvoriť street art v bratislavských uliciach tento rok prijali mr.zero z Maďarska a slovenskí výtvarníci a street artisti Marek Cina, Peter Cvik, Gabriela Halás, Linda Grekova, Peter Važan a ďalší…

Koncert proti násiliu (nielen v uliciach BA)
29.6.2019, od 17:00, Námestie SNP, Bratislava

Namiesto tradičného sprievodného programu, sa organizátori rozhodli myšlienku aktuálneho ročníka podporiť samostatným podujatím – Koncertom proti násiliu, ktorý sa uskutoční na Námestí SNP ako happening a vyjadrenie nesúhlasu s násilím, ktoré v uplynulom období sužuje naše mesto.

„Koncert proti násiliu je spontánny prejav nesúhlasu nás – umelcov a organizátorov kultúrnych podujatí. Nemáme záujem organizovať prostest, ale náš nesúhlas vyjadríme hudbou a umením. Pozývame všetkých ľudí, ktorí si želajú bezpečné mesto, aby sme sa spolu postavili za tento cieľ“

Na Koncerte proti násiliu vystúpia , Medial Banana Riddim Show, THE YOUNIVERSE, FunTomas, DJ Wosa, D.J. Rhino.

Program:

17:00 prihovor / otvorenie

17:10 – 17:40 D.J. Rhino

17:50 – 18:30 D.J. Wosa

18:40 – 19:30 FunTomas

19:50 – 20:40 The Youniverse

20:50 – 22:40 Medial Banana Riddim show

Partneri:

ZSE, BKIS Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, CRAMO, s.r.o, UPRISING FESTIVAL, KC Dunaj, FUGA

Leave a comment