Otvorte s nami letnú sezónu v Schaubmarovom mlyne!

Druhá májová nedeľa ( 12.máj) bude patriť otvoreniu novej výstavy Do divočiny v koncepcii kurátorky Alexandry Tamásovej. Predstaví diela zo zbierky Slovenskej národnej galérie a práce súčasných autorov, z ktorých niektoré vznikli priamo pre výstavu. Názov naznačuje tému výstavy – vstupovanie človeka do (divokej) prírody, hľadanie alebo naopak strácanie jednoty s ňou, spôsob ako ju „používame“, staráme sa o ňu, ničíme ju, ochraňujeme, bojujeme s ňou…

Výstavu otvárame vo veľkom – pozývame na vernisáž, koncerty, program pre rodiny s deťmi a príjemnú atmosféru Schaubmarovho mlyna s dobrým jedlom a pitím na čerstvom vzduchu.

PROGRAM
15.00 /SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE VÝSTAVY
Výstava Do divočiny predstaví diela (najmä) súčasných slovenských umelkýň a umelcov, ktoré/í sa zaoberajú témou divokej prírody. „Príroda“ alebo „divočina“ existujú ako konštrukty ľudskej mysle, ktoré staviame do opozície voči „civilizovanému“, čiže človekom obývanému a stvárnenému prostrediu.

Výstava sa zameria na moment vstupovania (civilizovaného) človeka – jednotlivca do divočiny, do ktorej prichádza z rôznych dôvodov – najmä však preto, aby hľadal/a a nachádzal/a stratené vedomie jednoty. Výstava tak nakoniec nebude hovoriť ani tak o prírode (ktorá by tu bola aj bez nás) ako skôr o ľuďoch, ktorí sa od nej vzďaľujú, alebo sa k nej vracajú; ničia ju alebo ochraňujú; prisvojujú si ju alebo sa jej poddávajú; boja sa jej, splývajú s ňou, spievajú jej piesne.

15.00 – 17.00/ WORKSHOPY PRE DETI (AJ RODIČOV)
Putovanie svetla

workshop pre rodiny s deťmi, 15.00 – 17.00, dvor a sad
Naším ateliérom bude dvor a záhrada mlyna plná stromov a kríkov, ktoré nám poskytujú tieň pred páľavou slnka. Budeme pozorovať putovanie svetla priestorom a pohyb tieňov. Tento premenlivý jav skúsime vizuálne zachytiť.

Škumpa vlasatá
bádateľské aktivity pre rodiny s deťmi, 15.00 – 17.00, ovocný sad
Dialóg s prírodou sa začína jej poznaním, a preto sme pre rodiny s deťmi pripravili prírodovedecké bádateľské aktivity v našom sade, pri ktorých preskúmate, porovnáte a spoznáte rôzne ovocné stromy a kríky. Ako rozpoznať duly, hrušky, jablone, slivky či marhule? Je bršlen strom či ker? Ako dlho stromy vlastne rastú?

15.30, 16.30 / KOMENTOVANÉ PREHLIADKY SCHAUBMAROVHO MLYNA
Aká je história Schaubmarovho mlyna? Kto v ňom žil a pracoval? Ako fungovala mlynská technológia? Prevedieme vás minulosťou aj súčasnosťou Schaubmarovho mlyna – mlynskou expozíciou aj galériou.

16.00 – 17.00 / EXPRES DO DIVOČINY/ interaktívna prehliadka s deťmi a pre deti

17.00 / koncert NOISECUT
18.00 / koncert
LONGIT

ADRESA&KONTAKT
Schaubmarov mlyn SNG
Cajlanská 255
Pezinok
www.sng.sk/pezinok
Schaubmarov mlyn
IG: Schaubmarov mlyn

zdroj:
https://www.facebook.com/events/2168909426496995/?active_tab=about

Leave a comment